Jag varvar negativa inlägg med positiva, så om ni undrar så ska dagens inlägg föreställa positivt.
Igår när min värld rasade igen…undrar lite hur ofta den ska göra det innan jag ger upp helt, släpper taget om brunnskanten eller slutar ta mediciner så att vi kan få ett ordentligt slut på skiten…så kunde jag bara tänka ilska.
Ingen ettårsfest. Sonen, som skulle hänga med till Sverige i sommar i bil, kanske har fått ett jobb. Det är fortfarande mycket kanske fast han var positiv. Då börjar han om 10 dagar. Fan också! Bra att han hittar jobb! Jag är schizofren!
Om jag inte sitter i min trädgård i morgonsolen, och tar vad den nu är jag orkar pilla i mig, med fötterna långt ner i gräset så kommer jag aldrig någonsin att ta mig ovanför brunnen igen.
Då ser jag sköldpaddorna. De som jag ju inte vet vad jag ska göra med om jag händelsevis skulle stanna i Sverige, utan att något annat stoppar det igen. Här kan jag inte låta bli att tänka att den jäveln jag bott med i trettio år var den förste att förstöra mina planer. Så då går jag snabbt tillbaka till mina sköldpaddor. Inte fastna i det gamla.
Sköldpaddorna njuter ju också av solen vid denna tiden på dagen.
Tankar fullt.

Tänker att de studerar mig med. Undrar just vad de tänker om en tokig kärring i pyjamas som inte äter gräs och är nöjd med det.

Ibland kommer de fram för att mysa med mina fötter. Helt plötsligt känner jag något mot mina tår. Kanske hoppas de att mina målade naglar ska vara en juicy frukt. De fullständigt älskar när jag ger dem frukt. Fast sen bajsar de loss (sorry, mina inlägg går lite i den tonen!)
Ja, även om det inte är precis djur som man kliar bakom nacken så gillar jag deras närvaro.
Dinosaurier i trädgården.
Så kollar jag Solöga igen;
Ta det lugnt och ta ett steg i taget. Ha inte för bråttom. Min gåva till dig är att du bär hela världens visdom inom dig.
Förutom det uppenbara att inte ha för bråttom så handlar det här om att söka svaren inom dig själv, istället för på ett yttre plan. Ge dig tid till att lyssna inåt.
Lyssna inåt; gör jag något annat?
Ta det lugnt; vad annat kan jag göra?
Så, alltså gör du precis rätt❤
GillaGilla