Musikonsdag #8

Medan jag filar på äventyrsfortsättningen får ni lite musik till livs.

I torsdagskväll blev jag hembjuden till min barndomskompis. Ni vet hon med cirkusen och sjungandet.

Hon sa att hon inte alls minns den sång jag skrivit om i förra musikonsdagsinlägget.

Nähä, det kanske vi inte sjöng…Minns jag fel? Har jag blandat ihop minnen med hur jag vill att det ska vara?

Febrilt letade jag på fredagsmorgonen efter de där urklippen av sånger vi, eller om det var min mor, klistrat in i skrivböcker, som vi använde då. Jag måste bevisa att jag har rätt eller få bekräftat att hon har rätt. Sångerna fanns i någon tidning varje vecka och det fanns, tror jag , två såna skrivböcker bland fars Vispopsånger ( ni vet det där 1, 2 o s v) på hans kontor. Han hjälper mig att leta, för han har också sett dem, men allt vi finner är just Vispopsånger utspridda lite överallt.

Tog jag undan skrivböckerna? La jag dem på ett säkert ställe? Så säkert att jag nu inte minns?

Vi hinner inte gå vidare, med letandet, för vi har saker att göra innan pizzalunchen med faster, farbror och systerns barn. Och vi har fortfarande saker att göra.

Efter lunchen är det bara att packa resväskor.

Nåja, vi kanske inte sjöng just Ring ding dingaling dae men den här; Teddy Björnen Fredriksson är vi överens om att den fanns på repertoaren.

Det är säkert.

Lämna en kommentar