Snabb tillbakablick

Innan jag börjar köra en sur ”gjorde inget av det jag hade tänkt mig 2025” scrollar jag snabbt igenom vad jag faktiskt gjort i min tacksamhetssammanfattning. Så bra att jag gör en sån! Varje dag skriver jag ner en sak som gjort min dag och sen väljer jag höjdpunkt varje månad. Allt i min agenda.

Om man ser på vad jag tänkt mig för detta år så känns det som att inget blev av. Det ser jag lätt så här att det inte alls är sant. Det blev bara aningen annorlunda. På grund av att jag ju faktiskt inte är ensam i detta livet.

Nåja, idag får ni en snabb månad för månad. Kanske går jag djupare in på dessa höjdpunkter sen. Kanske inte. Måste ju koncentrera mig på att dra vidare.

2025

Januari: Jag rördes av att min yngste son bad mig hjälpa honom med fickparkering här ute. Han tog körkort bara några månader innan och det är verkligen så att man får trycka in bilen här ute då alla familjer verkar ha mer än två bilar per familj. Så glad att han bad mig om hjälp.

Februari: Reste till Sverige för att fira min fars 80-årsdag tillsammans med mina söner. Det var en kort, intensiv men otroligt rolig resa. Vi hyrde en bil och turades om att ratta runt i Skåne, jag och yngste sonen. Så kul att det blev av.

Mars: Såg Cirque du Soleil tillsammans med B och får fortfarande gåshud bara genom att tänka på det. En otrolig upplevelse. De kommer i år med fast på ett hopplöst ställe…vi får se.

April: Tog min hund och körde till havet. Han kanske inte uppskattade det så mycket som jag gjorde men det var en mysig stund och jag tänker mig fler såna utflykter i år.

Maj: Jag hakade på Bloggbrudarnas Musiklista. Det var verkligen kul. Jag fick mersmak.

Juni: Firandet av min 60-årsdag i trädgården med mina söner, C, R och B lade sig som en varm filt om mig och där ligger den än. Det lilla, mjuka. Allra bäst.

Juli: Min son blev friad i ett mål som hängt som en stor tung sten runt allas våra halsar. Det finns inte ord att beskriva när han berättade. Om hur vi kramades länge. Om hur vi kan andas på riktigt igen.

Augusti: Simmade nästan varje vecka och tänkte fortsätta med det…fast….nåja. Det är aldrig för sent. Bra att jag gjorde det. Kroppen tackar och tar emot.

September: Testade familjekonstellationer och tänker mig en fortsättning på detta. Det finns fler knutar att lösa. Hur som helst känner jag mig gladare efter detta.

Oktober: Yngste sonen och hans tjej fick i uppdrag att köra liv i en sovande pizzeria. Det går nu lite bättre men kanske inte tillräckligt för att den ska blomstra. Fast jag är så stolt över dem båda. Och de har redan siktet framåt om inget blivit superbra till i juni 2026.

November: Fick ett pizzahjärta med nutella på av de båda pizzabagarna när jag beställde av dem. Mitt hjärta svämmade över.

December: Fick äntligen till det med en promenad med bloggvännen Annannan. Sen vi upptäckte…eller hon sa… att vi nog inte alls var så långt ifrån varandra i Skåne har vi tänkt träffas. Sen har vi sprungit om varandra. Hon har varit där och jag här och tvärtom. Så hade vi två möjliga datum till jul. Då blev jag sjuk. Ja, för denna jul har varit i influensans tecken tyvärr. Så äntligen på juldagen lyckades vi med det snart omöjliga (omöjliga i hennes trakter). Vi gick en lång promenad i hennes hemtrakter. Vi fikade med portugisiska, hemmagjorda, kakor och det var fantastiskt kul. Jag tog inte en enda bild och det var precis som det skulle. Såg massvis med rådjur.

Jag kanske inte gjorde några stora omvälvande saker i mitt liv 2025 ändå känns det som att det var ett år som berörde mig på ett bra sätt.

2 reaktioner på ”Snabb tillbakablick

Lämna en kommentar