Ska, ska inte, ska…

sådär håller jag på även om det är världens roligaste grej jag ska på.

Det spelar ingen roll om jag har sagt ja till något i ett svagt ögonblick eller hittat på det själv.

Sitter där och drar av imaginära blomblad trots att allt är färdigt. Packat och klart. Jag är redo, renoverad eller sportkittad beroende på vad som ska hända.

Varför ska det vara så svårt?

Varför ska det vara så trögt att komma iväg?

Som att soffan skriker; nä du, kom och sitt här!

Som att hundens gnäll betyder; du är aldrig med mig ju!

Det allra bästa är att sopa undan alla flyktvägar innan.

Som sagt har badväskan stått klar i nära en vecka.

Allt som ska med ligger framme och synligt bredvid bilnycklarna.

Ändå försöker jag leta upp en bra ursäkt att ställa in hela grejen.

Visst gör det lite ont fortfarande.

Visst känns det lite rostigt i halsen. Inte kan man simma med halsfluss (ja, det uppgraderas väldigt snabbt i mitt huvud).

Ibland, som igår, krävs det att jag ryter till mig själv att: NU TAR DU DIG SAMMAN!!!

Konstigt nog lyssnar jag på mig själv. Oftast.

Jag vet ju att detta blir bra. Jag gick och simmade på Kockums i Malmö för tusen år sedan och senare här, i Rom, när jag behövde få utlopp för känslorna kring min barnlöshet. Det var en och annan gravidmage som simmade också men vi ska inte gå in på den ilskna människa jag en gång var. Det hjälpte ändå att simma.

För om jag bara frammanar den där känsla i kroppen som jag vet kommer infinna sig när jag simmat de där längderna så känns allt helt rätt.

Så då kör jag.

Det känns ovant. Som om jag inte var där i somras och simmade. Fast då bara struttade jag in till en solsäng. Nu måste jag ner och leta upp ett omklädningsrum. Hemskt vad många. Det mindes jag inte.

Inga skåp finns. Det misstänkte jag. Har liksom aldrig sett några. Därför får jag ta med mig hela väskan upp i poolen. Tänker att jag ska ha typ magväskan med nästa gång för saker som plånbok, mobil och nycklar. Ingen lust att dra med mig hela väskan varje gång. Vips har jag börjat planera för nästa gång…Innan jag ens är i vattnet. Ja, jag har ju betalt nu så då måste man ju iallafall…eller?…

Jag simmar i nära en timme. Det går otroligt bra. Om man bortser från att jag inte alls får rätt med crawlen. Kanske ska göra som en gammal bloggvän och gå en kurs. Nej bra tjej reder sig själv, filosoferar jag och kommer i otakt igen. Sväljer äckligt poolvatten och tänker dumma tankar om mig själv.

Ett gäng som värmt upp länge och väl, och tydligen har en egen tränare med sig som tar tid och allt, brölar fram. Jag byter till banan nära kanten så att jag får vara själv. Man kan ju bli översimmad annars.

Nåja, ni behöver inte vara i vattnet med mig mera nu. Det räcker med ett blötdjur här inne hahaha!

Jag går därifrån med de där härliga känslorna; Jag gjorde det och Kroppen känns ny.

I duschen står redan en kvinna, hon som jobbar där tror jag att det är, hon har brett ut sig och har sina grejer i alla duscharna. Duschar länge och väl med massa skum. Hur skitig blir man i en simbassäng?

Jag gör fel och tar den där fönen som är tejpad. Man har ett kort och sedan man dragit det framför läsaren har man fyra minuter på sig att torka håret. Den fönen pajar såklart så jag är tvungen och använda kortet på en annan fön. Alltså har jag förbrukat två gånger av tio på ingen tid alls. Detta på grund av att jag hela tiden flyger rakt in i ljuslågan. Jag såg ju tejpen!!! Nåja, snart kommer jag gladeligen att gå ut utan att föna minsta lilla hårstrå på denna skalle. Värmen är här i vilket ögonblick som helst.

Nämen jag ska nog, tänker jag och går glatt därifrån till bilen.

Om inte annat så måste jag dit och fråga varför jag betalt fullt pris när hon i kassan sa att inskrivningen reducerats då det inte är så mycket kvar av skolåret.

Min AI genererade målbild.

13 reaktioner på ”Ska, ska inte, ska…

  1. Profilbild för dependablepersonab9ab116964 dependablepersonab9ab116964

    Ciao Marika! Jag känner inte riktigt igen mig själv i det här… men däremot min dotter. Du tänker nog lite för mycket! Ju längre man stannar inne, desto högre känns berget att bestiga för att ta sig ut. “Gör det bara” är lätt för mig att säga, jag vet. Men du vet ju själv hur mycket bättre du mår när du väl har kommit ut och gjort det. Heja dig, Marika! Du fixar det här! Ut till solen!

    KRAM till dig! Anna

    Gillad av 1 person

      1. Härligt att du kom iväg Marika och en timmes simning är ju toppen☺️

        Simning som träningsform är ju både skonsamt och effektivt, och jag tycker om att vara i simhallen och passa på att basta också☺️ Men jag gjorde det mycket oftare i Sverige, här har det inte blivit av lika mycket. Sist fick vi dela bassäng med en skolklass och dom hade så fruktansvärt roligt… Men det innebar noll relax för vår del så …det blev lite bottenapp😆

        Kramar!!

        Gillad av 1 person

      2. Här finns det tyvärr ingen bastu. Allt är annorlunda mot i Sverige. Fy, en hel klass! Tyckte det räckte med denna grupp simmare som fick mig att känna mig lite kass. Kramar!

        Gilla

  2. Glad att du kom iväg. Simning, det är härligt. Men processen … byta om, duscha, hoppa i vattnet (det härliga), simma och sen duscha igen, byta om, fixa håret och så frysa när man går ut … haha.

    Men du gjorde det, soffan vann inte! BRA där.

    Känner igen mig lite i vad du skriver. Kan sitta och vilja ställa in öven roliga grejer ibland. Sen när jag väl är där är det sgs alltid så roligt. jaja.

    Kramar!

    Gillad av 1 person

  3. Profilbild för Annannan Annannan

    Det är ju sådär bökigt med simhallssimmning, så himla mycket att tänka på. Från var man ska ha sina saker när man simmar till etiketten där man ska dela på simbana. Jag gick och simmade ett tag efter pandemin, men det är för mycket i det böket som jag vantrivdes med, så när jag upptäckte att de hade funktionsträning i grupp bytte jag. Dit går jag omklädd, byter bara skor, och går hem i samma kläder och duschar hemma. Allt jag behöver ha med är de skorna, en vattenflaska och gymkortet. Så enkelt går det aldrig att göra med simningen.

    Gillad av 1 person

      1. Profilbild för Annannan Annannan

        Det är ju det. Jag älskar att vara i vatten men just inomhuspool har för många aber för mig. Det värsta är detta att man ska dela bana. Jag vill kunna göra fel ifred. Fast är det inte konstigt att jag känner så, jag som går på gruppträning utan skrupler i alla möjliga varianter. Men det är det att i nästan ingen annan träningsform har folk tid att hänga upp sig på andras fel, men just när man simmar i samma bana kommer man ju jämt i vägen för varandra om man inte är lika snabba och det är man ju inte.

        Gilla

  4. Har full förståelse för velandet, att vara hemma, åka iväg, krångla med trafik och parkering. Trängas med andra, klä av sig och vara halvnaken med främlingar, svälja poolvatten andra har smutsat ner.. ja jag kan absolut hitta en massa ursäkter. Heja dig du gjorde det! KRam

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar