Mysterium

När jag har avhandlat mirakel kan jag ju lika gärna fortsätta på mysterium.

Ja, så känns det faktiskt när Jag letat efter en sak…typ laddningskabeln till kindleplattan, jag köpte för ett år sedan…i flera månader. Och så dyker den upp i den där lådan jag ställde in i vardagsrumsskåpet med lampor jag använt till babysköldpaddorna innan jag flyttade ut dem i trädgården.

Jag var bergsäker på att det var en svart kabel men i min ickesåordningsfulla låda med kablar fanns bara vita sådana. Jag har rotat i andra lådor. Provat andra kablar men bara en vit har funkat men inte laddat fullt.

Så bara ramlar den ut därifrån när jag nu behöver lampor igen. Jag har ju hört var dessa skölpaddor håller på med och sett att det grävts vilt inför äggläggning men tänkt att ja ja, det är inte alla år det kommer nya. Så nu har jag hittat tre små. Egentligen hittade hunden en till men den var redan död. Fast om sköldpaddorna skriver jag mer än annan dag. Eller kanske borde jag låta bli? Det är ju illegalt.

Tillbaka till kabeln. Den rätta. Den svarta. Den laddar fullt. Tyvärr är det just en kabel så den kan ju inte berätta vad i hela fridens namn den gjorde inte bara i fel låda men också i ett helt fel rum.

Det borde också vara illegalt för jag fattar liksom inte meningen med det. Har känt mig smått tokig. Googlat på hur en kabel till en kindelplatta ser ut. Vaknat på natten och tänkt att det inte är möjligt (överdriver aningen här för lite extra dramatik) Och så ligger den där hela tiden.

I fjor köpte jag också små solcellsljus till trädgården. Såna som man sätter ut mitt i solen på dagen och sen lyser de vackert så fort det blir mörkt i mina ljuslyktor. Har sett att ett ljus inte längre laddar så bra. Helt plötsligt lyser det inte alls. Då går jag in och tittar på beställningen eftersom jag gjorde den på Amazon så finns all info kvar på mitt konto. Det var enligt uppgift; sex ljus i lådan. Fast jag har bara fyra i min trädgård. I mitt minne kommer den där lådan upp. En brun vanlig pappkartong. Fast var det verkligen sex stycken ljus i den? Eller var det fyra bara? Eller funkade bara fyra? Eller ställde jag undan två?

Letar som en galning överallt efter bruna lådor men hittar bara en massa andra som jag inte fattar varför de inte kastats. Alltså så arg jag blev över alla tomlådor när jag rensade mors och fars sovrum och nu har jag själv samma grej här. Till mitt försvar kan jag bara säga att vissa lådor inte alls är mina påhitt. Så där ja, nu sköt jag snyggt över skulden på någon annan som inte ens kan försvara sitt lådsparningsmissbruk. Bra jobbat va?

De där två överblivna ljusen finns ingenstans, inte ens i ljuslådan (ja, jag har en speciell. Det har alla ljusnördar) och inget minne har jag av dem heller.

Antar att de dyker upp en dag då jag letar efter något helt annat.

Fast frustrerande känns det.

Till sist tänker jag att det kan vara på sin plats att berätta att den dränkta, älskade tändaren fungerar alldeles ypperligt efter torkningen.

Ett mysterium till.

Eller kanske ett mirakel.

6 reaktioner på ”Mysterium

  1. Alla ljusnördar har absolut en låda för ljus, eller ett underskåp (som jag), detta anses helt normalt. HAHA!!

    Jamen märkligt det där med laddaren som bara fanns där en dag. Tycker ofta det kan vara just så. Plötsligt dyker ngt upp man letat länge efter. Min Kindle-laddare var så seeeeg med att ladda att jag började använda en annan, och med den laddar plattan på nolltid numera.

    Det där med solcellslyktorna som bara var fyra istf sex. Konstigt. Men en dag dyker de andra två upp på ett ställe du minst anar, haha. Förresten, tycker mina lyser så svagt också nu. Orkar de bara med en sommar?

    Kramar!!!!

    Gillad av 1 person

  2. Ja du, var alla grejer hamnar som man har lagt på ”ett bra ställe”, det vet bara hustomten… Kan inte för mitt liv fatta var jag lagt både det ena och det andra, så jag känner verkligen med dig. Och varmt lycka till med sköldpaddorna, vare sig de är lagliga eller ej. Kram, kram!

    Gillad av 1 person

Lämna en kommentar