Bloggbrudarnas Topp 3

Hakar som vanligt på dessa trevliga brudars upptåg.

Bloggbrudarna är;

Annika i Reston (USA)Anna i PortugalMonica på Sturkö i Blekinge, Anna i Kolmården och Sara i Barcelona.

Hösten är min älskling bland årstider. Men, nu vill jag veta tre saker med hösten som du ogillar? Annika i Reston

  1. Här kopierar jag Anna i Portugal rakt av; jag ogillar å’ det bestämdaste att behöva lägga undan shorts och linne. Gillar inte höstkläder och blir just nu nedstämd, för att inte säga deprimerad, av att gå in i affärerna. Bra tjocka tyger och mörka färger. Av jord är du kommen o s v.

2. Luftfuktigheten och att solen inte alls skiner som den gör på sommaren gör så att ingenting torkar. Kläder hänger ute för länge och sen luktar det i garderoben som om man hade lik där inne. Dessutom är det ju tyngre tyger för att det är höst (grrr!) så ni förstår säkert. Gah! Ser inte fram emot detta alls.

3. Det blir oftast kallt från en dag till en annan här och aldrig väntar det tills centralvärmen slås på igen i november. Alltså får man gilla läget och ta på sig alla det där kläderna man inte vill ha. Köra igång värmefläktar istället för vanliga, trevligare fläktar, och gå omkring i det där sura, kalla tills de behagar att slå på värmen.

Märks det att jag ogillar hösten? Detta trots att jag inte förlikat mig alls med den värme vi har i år. Skumt va?!?

Vilka är dina topp-tre böcker?  Anna i Kolmården

  1. Den långa flykten av Richard Adams kommer alltid att finnas på första plats. Det inser jag nu när jag läser en hel massa böcker om djur igen. Haren och jag, H som i Hök, En katts resedagbok och den jag håller på med just nu; Sällsynt kloka varelser. De bästa böckerna, om ni frågar mig, är där djur och natur får ta plats.

Plockade med mig Richard Adams bok lite på måfå när vi skulle låna i skolbiblioteket. Tänkte att ” hur kan man skriva en hel roman om kaniner”. Sen blev jag helt tagen.

2. Andarnas hus av Isabel Allende

Helt underbar bok som jag tänker att jag ska läsa om samtidigt som jag är rädd att den ska ha tappat magin. För magisk är den. Älskar Allendes sätt att skriva och har sen plöjt nästintill allt hon kommit ut med. Tror jag missat någon av de sista. Ska så klart kolla upp det.

Att läsa en av hennes böcker är som att äta den bästa av bakelser så långsamt man bara kan för att inte sen ha den där saknaden efter nästa alltför snabbt.

Har aldrig sett filmen. Jag har tänkt att jag ska göra det men så tar mig den där skräcken att jag kanske ska ogilla det jag ser. Förstöra smaken. Trots Meryl Streep…nåja, vi får se.

3. Avalons Dimmor av Marion Zimmer Bradley

Det var min man som tipsade, tjatade och till sist pekade på svenska versionen i en svensk bokhandel för att jag skulle köpa den. Undrar om han kanske inte betalde den också till mig.

Jag stod emot ett tag för han läser nästan alltid sci-fi böcker och det har aldrig varit något som roar mig. Denna bok är en tegelsten. Men en underbar tegelsten. Den blandar myt och sci-fi. Den visar myten ur Morganas synvinkel.

När jag tänker efter är det nog efter mitt sagointresse som jag fastnar för dessa böcker jag satt som bästa tre.

Det finns ju så många fler att välja mellan.

Men dessa är alltså mina bästa tre alltid.

Vilka är dina tre bästa, alternativt tre värsta matupplevelser? Sara i Barcelona

Då jag inte minns direkt några dåliga matupplevelser mer än när de på restauranger propsat på att jag ju visst kan äta skinka för det är ju inte kött eller man får in världens tristaste sallad på en fest (för man äter ju inte kött som vanliga människor) som alternativ till klassisk festmat i Sverige så tror jag att jag satsar på de tre bästa matupplevelserna och då koncentrerar jag mig på restauranger. En liten grej jag har då jag inte äter ute så ofta längre hahaha!

  1. Italiensk mat och då inte bara pizza för det är verkligen bara en bråkdel. Jag började äta när jag kom till Rom. Ja, på riktigt tyckte jag att mat var något som man stoppade i sig när blodsockret sjönk så att jag skakade. Som en nödvändighet. Inte en njutning. Här är det ren njutning. Ibland för mycket hahaha! Det är grönsaker som smakar grönsaker. Ljuvlig frukt och du kan få vegetarisk mat på vilken italiensk restaurang som helst här. Om du inte har hamnat på en ren kött- eller fiskrestaurang förstås. Och såna misstag gör jag då verkligen inte.

2. Indisk mat. Vi testade oss fram i början av 90-talet och den allra första indiska restaurangen låg i Trastevere. Ett av Roms äldsta kvarter. Smaker som jag föll helt för. Älskar ju kryddor och dessutom har de massvis med olika grönsaksrätter tillagade på ett fantastiskt sätt. Senare fick vi en annan favorit men de höll dessvärre inte för pandemin så den finns inte längre. Den restaurangen var helt klart den bästa indiska restaurangen jag någonsin ätit på. Så synd att de försvann.

3. En vegansk restaurang som heter Ops! och där man fyller tallriken med det man vill ha. En massa olika rätter och sen väger man tallriken. Där var nästan allt gott och jag fick en otippad favorit där; svart ris med gröna ärtor, mynta och jordgubbar.

Så underbart gott! Det vattnas i munnen på mig nu och detta var en utav rätterna jag gjorde själv här hemma när jag kunde äta igen 2023.

Tar sällan eller aldrig bilder på det jag äter så denna har jag googlat fram. Där är även sparris i och det säger jag inte heller nej tack till.

På den veganska restaurangen har de dessutom…eller hade åtminstone… en helt glutenfri dag i veckan. Bra för min son. Dessutom gillade hela familjen maten där och det vill inte säga lite.

Vilka tre idrotter är du minst intresserad av att titta på? Anna i Portugal

Oj, detta var svårt. Listan kan bli så lång här. Det hade varit lättare att skriva de tre som jag är intresserad av. Men okej då;

  1. Fotboll. Hatar fotboll och bor i ett fotbollsland. Det går inte alls ihop. Avskyr när alla skriker och tutar i de där förfärliga hornen för de har ju såna hemma allihop här. HU SÅ HEMSKT! Överreklamerad och ytterst störande sport. Sån skit tycker jag vi tar och raderar helt.

2. Skeleton. Alltså hur kan man hitta på en sjukare sport. Hur kan man som mamma gå med på att ens barn, även om aldrig så vuxet, åker upp och ner i en sorts likkista som går alldeles för fort för även en död kropp. Fy farao! Tyckte det var bara sånt mög varje gång jag skulle se konståkning i vintras. Eller så avbröt de konståkningen för denna moderna tortyrutövning.

3. Golf (här kommer jag att få halva släkten på mig men det hade jag fått om jag skrivit tennis också och det är samma sak). Alltså kan man ens räkna detta som en sport. Gå runt på en bana och leta hål. Sikta i flera timmar för att slå fel. Utan att slå sönder golfklubbor och resten av medföljande ekipage. Låt hålen vara till kaniner och andra djur som inte håller på med sådant tidsslöseri.

Vilka tre bästa live-föreställningarna du har varit på? Monnah i Blekinge

  1. Cirque du Soleil i fjor. Ville inte gå hem. Ville ha mera. Skrev om det här. Känner att detta är något jag vill ha mera av. Så får det bli.

2. Alain Stivell i en park utanför Rom. Det var bara han och hans harpa. Det var förunderligt vackert. Enkelt men sååå magiskt. Har sett honom på auditorium också men det var just det där med att han var i en upplyst park och bara med sin harpa. Glömmer det aldrig.

3. En lokal Elvis Presley tolkare som låter precis som Elvis såg jag på en teater tillsammans med min Elvisdyrkande kompis. Jag bara hängde på. Vi hade inte så stora förhoppningar men det blev en fantastisk upplevelse. Att bara hänga med kan ibland vara grejen.

Så där ja, detta var mitt lilla bidrag till Bloggbrudarnas triss.

Så kul att få vara med!

Tackar för det Bloggbrudar!

10 reaktioner på ”Bloggbrudarnas Topp 3

  1. Hej Marika! SÅ kul att du hängde på även denna gång. Jättekul att läsa dina svar. Du och jag är totalt olika då det kommer till hösten, haha. MEN det visste du redan. Tvärtom här, sommaren är asfuktig och jag skulle inte kunna häng auk tvätt, den skulle inte torka. Hösten mkt torrare, och oftast med det bästa tänkbara väder. Sen när kylan kommer blir det rått, det blir väl lätt så i ett fuktigt klimat. Men råheten under senhöst och vinter är grym, den kryper in i skelettet.

    Har inte läst ngn av böckerna du tipsar om, Inte heller sett Den långa flykten eller Andarnas hus. Tackar för tips, de är ju klassiker varenda en och jag borde läsa.

    JAAA! Du bor i det bästa matlandet, en av de allra bästa iaf. Förstår så väl att Italien väckte din inre foodie. Allt låter toppen. Gillar också indisk mat väldigt mkt. Kul med det veganska också. Har varit på en sådan rest i Sthlm, och gillade mkt.

    HAHA, när jag läste att du hatar skeleton spottade jag nästan ut mitt kaffe… HAHA. Jamen jaaa, jag håller med. Hemsk sport, och jag fattar inte heller en mamma som godkänner den när barnet vill börja. Gillar ingen av de där sporterna, skeleton, bob och allt vad de heter … Fotboll ja, en tråksport också, men hyfsat kul under VM ändå. OCH ja, jag fattar att du ständigt blir påmind om fotboll i Italien. Givetvis 🙂

    Cirque du solei har jag också sett ett par gånger. Helt otroliga är de!! Så sant, ibland kan de mest oväntade blir det allra bästa, som Elvis-tolkningen. Noll förväntningar och då kan det bli SÅÅÅÅÅ BRA!!

    TACK för att du hängde med på Bloggtian. Ha en fin helg. KRAMAR!!!

    Gilla

    1. Jamen tack för att jag får vara med! Sjukt kul ju! Roligt också att vi tänker olika. Kanske har de klimat vi bor i en liten roll i det hela Fin helg själv! Kramar

      Gilla

  2. Hej Marika!

    Var roligt att du hängde på 😀

    Haha, skrattade gott åt din aversion för hösten, där tänker vi helt olika 😉 Gillar ju också höstkläder dessutom 🙂 Vad lyxigt att ni har centralvärme! Det har inte vi här, men egna gaselement har vi ju iaf och det brukar bli i november vi får sätta på dom, snålar dock då det är dyrt… 🙂

    Andarnas Hus har jag sett och minns som att jag tyckte om det, är mer osäker på om jag läst boken dock.

    Och ja, mat och Italien… inget snack om att det är en vinnande kombo 🙂 Jag var dock inte helt övertygad om precis allt första åren vi åkte dit, minns att jag tyckte parmaskinka och mozzarella var lite märkligt, och min första Capriciosa där var en stor besvikelse, haha 😀 Nu älskar jag det dock!

    Skeleton har jag aldrig hört talas om, men det gör verkligen inget känner jag 😀

    Kul att läsa dina svar!!

    Stor kram!!

    Gilla

    1. Har hört fler som blivit besvikna på pizzan faktiskt. Det är väl så att man vant sig vid den i Sverige så är den italienska, riktiga pizzan, inte alls samma sak. Kul att få hänga på er. Kram tillbaka!

      Gilla

  3. Så fantastiskt roligt att läsa dina svar. Vi är lika på flera områden. Men böcker och musik – där är vi väldigt olika. Det tycker jag är väldigt roligt, olika berikar. Finns så många tråkiga sporter och ja, Skeleton, urtrist. Kram

    Gillad av 1 person

  4. Profilbild för dependablepersonab9ab116964 dependablepersonab9ab116964

    Go’kväll!! Jätteroligt att läsa dina topp 3, Marika! Vi verkar vara ganska överens om maten… italienskt och indiskt går ju knappast att säga nej till. Däremot skrattade jag gott åt dina tankar om skeleton… där är vi helt på samma linje! Läskig sport!! Och böckerna, Den långa flykten och Andarnas hus… fantastiska!! Så kul med sådana här inlägg där vi får veta lite mer om varandra!

    KRAM till dig! Anna

    Gillad av 1 person

    1. Men visst är det kul. Och olikheterna är ännu roligare tycker jag. Har till exempel aldrig tänkt på att läsa bibeln som du tipsade om. Konfirmerad och jobbar för kyrkan och så läser jag aldrig ur bibeln. Det är ju sant, där finns mycket att hämta. Kram tillbaka!

      Gilla

  5. Din humor, alltså… Jag tänker tvärtom än du gällande fotboll. Gillar det inte särdeles och har en blodåkomma som gör att jag får blaffiga blåmärken. Det visste jag inte då jag som barn gick några gånger på fotbollsträning som ALLA andra i vår by (fotbollsklubben Trion var samlingspunkten och min far var en riktig fotbollsentusiast som t o m spelade själv i polisens Korpenlag), men efter en lårkaka och ont på benen bestämde jag att detta inte var för mig. Men jag har alltid gillat att titta på fotboll med far och tror att jag skulle kunna bli en fotbollsentusiast om jag bodde i Italien. 😀

    Jag älskar hösten efter värmen som känns jobbig varje år, också de år då det inte är så varmt som det varit nu. Dock hatar jag att det luktar illa. Kanske hade doften i garderoben gjort att jag blivit anti-höst? Vem vet?

    Den långa flykten skrev jag upp på önskelistan efter dina fina recensioner och jag gillade Andarnas hus-filmen. Förstår din rädsla att se en filmatisering av en favoritbok. Alldeles för ofta blir det fel.

    Och du, nu sitter jag här och lyssnar på Alegria. Du skrev om den och i flera månader efter det lyssnade jag ofta på den, med hög volym. Trollbindande musik och att se medmänniskor använda sina kroppar på det sätt som Cirque du Soleil-folket är otroligt fascinerande. Tack för att du hakade på, så roligt! Kram.

    Gillad av 1 person

    1. Tack för att man får haka på! Så kul! Vi hade ju också fotboll som enda sport i min lilla by. Min syster spelade men inte jag. Hon fick dock mest sitta på bänken så det varade inte så länge. Far har spelat så länge han har kunnat. De hade ett oldboys team ett tag också. Fast jag blev aldrig hooked. Du skulle säkert utrusta dig med både horn och ditt favvolags halsduk och bli alldeles odräglig här hahaha! Så kul att inspirera också. Kramar

      Gilla

Lämna en kommentar