Det är för mycket gnäll här inne nu igen.
Det är inte bra alls. När det känns som om vi var tillbaka på startrutan igen så är det dags att glo närmre på det som faktiskt går framåt.
Ljuset kommer tillbaka nu. Jag lovar det gör det!
Det slutar inte med lucia. Början kommer där.
Jag betar av kvartssamtal igen och håller mig för skratt. Letar lösningar och pusslar.
Mannen suckar på sitt vis. Hunden känner sig förbisedd igen. Han suktar på en park dit jag absolut inte vill gå med skorna som ska klampa in på skolområdet igen. Han får stå ut med det lite till. Nästa torsdag åker han ju ut på landet och får springa fritt. Fast det vet han ju inte så klart.
Han ska till landet för att vi ska kunna dra till Sverige några dagar. Fira jul med far. Det är plus just nu.
Jag ska på julavslutningar på Svenska skolan och barntimmarna på kyrkan. Det är plus det med.
Min far har köpt nya strängar till min gitarr. Det är också plus. Ska man vänta på att jag gör det kommer alla mina strängar att självdö. Ha ha ha!
Nej, jag vill då verkligen inte bli en surkorv. Jag som tänker dö ( långt långt fram i tiden) i ett gapskratt måste träna på det nu.
Vi börjar dock lite soft med en hemmahos video: Julpynt.
Jag kanske rent av ska bli vlogger…och på skånska och allt, ha ha ha!
Ber om ursäkt för kvaliten! Ska försöka bättra på den. Jag lovar!
Vad roligt att höra dej ♥
Kram och ha en fin, mjuk jul på alla sätt!
GillaGillad av 1 person
Jag säger som Nina, härligt att höra dig, du låter snäll och mjuk ❤️
GillaGillad av 1 person